Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
przemor

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: przemor »

natknąłem się na trochę inne porównanie leasingu z kredytem 8-)


Po zapoznaniu się z poniższym tekstem dowiesz się, dlaczego wg nas kredyt jest dużo lepszym rozwiązaniem finansowym przy zakupie samochodu do Twojej firmy.

Dlaczego stale rośnie liczba zwolenników kredytów dla firm... To proste!

1. Decyzja kredytowa jest przyznawana w ciągu kilku godzin, a wypłata środków następuje po maksymalnie 4- 5 dniach. W przypadku leasingu czas ten wynosi od 7 do nawet 28 dni!

2. Wkład własny przy sumie do 100 tys. zł wynosi 0%, a przy sumach przewyższających 200 tys. zł jest on na maksymalnym poziomie 30%. W kredycie po przedłożeniu odpowiednich dokumentów finansowych można obniżyć wkład własny!
Jeśli zaś mowa o leasingu to jest to od 1% do 30% wartości pojazdu. Od wniesionego kapitału zależne są wymagania odnośnie dokumentów finansowych.

3. Kredytować można samochody nawet w wieku 15 lat z maksymalnie 5 letnim okresem spłaty, a jeśli chodzi o auta osobowe to nie ma żadnych ograniczeń dotyczących "wieku pojazdu"! Rocznik auta leasing`owanego nie może być starszy niż 1998 rok, ponieważ wiek pojazdu + okres spłaty nie powinien przekraczać 10 lat.

4. Podatek VAT jest kredytowany przez bank i jednorazowo odliczany przy zakupie. W leasingu jest liczony do każdej raty.

5. Przy kredycie podatek dochodowy jest odliczany jednorazowo podczas zakupu pojazdu do kwoty 199 tys. zł. netto!!! Leasing przewiduje wliczanie podatku w koszty miesięcznej raty.

6. Przy kredycie podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w okresie krótszym niż 6 miesięcy, zgodnie z indywidualną decyzją banku, obowiązane są do wpłaty własnej (max. do 10%). W przepisach leasingowych trudności napotkają wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w okresie krótszym niż 6 miesięcy. Wymaga się od nich 30% wkładu własnego.

7. Pojazd kredytowany należy do klienta. Jest jedynie częściowe przewłaszczenie banku jako zabezpieczenie kredytu.
Podczas okresu trwania leasingu pojazd jest własnością leasingodawcy.

8. SPŁATA KREDYTU - W KAŻDEJ CHWILI!!! (Jedynie całkowita szkoda ubezpieczeniowa zobowiązuje do zapłaty 2% wartości pozostałego kredytu bez odsetek). Wcześniejsze zakończenie umowy w przypadku leasingu (np. szkoda całkowita) nastąpi po zapłacie kwoty umownej (przeważnie jest to wartość pozostałych rat) lub po przejęciu drogi leasingowej przez innego klienta. Wymaga to jednak akceptacji leasingodawcy.

9. Łączne opłaty manipulacyjne przy kredycie są dużo niższe, gdyż leasingodawcy bazują na aktywach finansowych banków, a kredyt pozwala na ominięcie zbędnych i dodatkowych pośredników!!!


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: Lui »

To wygląda na jakiś tekst handlowy z tezą, a nie porównanie zgodne z prawdą.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: Michał Krupiński »

Pozwolę sobie trochę poszatkować ten tekst, żeby móc odnieść się do każdego punktu z osobna:
przemor pisze:Po zapoznaniu się z poniższym tekstem dowiesz się, dlaczego wg nas kredyt jest dużo lepszym rozwiązaniem finansowym przy zakupie samochodu do Twojej firmy.
Dlaczego stale rośnie liczba zwolenników kredytów dla firm... To proste!
Po takim tekście pryska wszelka nadzieja na obiektywność pozostałości. :)
Ale cóż...
przemor pisze:1. Decyzja kredytowa jest przyznawana w ciągu kilku godzin, a wypłata środków następuje po maksymalnie 4- 5 dniach. W przypadku leasingu czas ten wynosi od 7 do nawet 28 dni!
Wypłata maksymalnie po 4-5 dniach? Jest na to jakiś certyfikat? :) :P
Procedury trwają tyle ile trwają. Wypłata następuje wtedy kiedy zostaną zakończone. Dotyczy to zarówno kredytu, jak i leasingu.
W firmach leasingowych z reguły jest nawet łatwiej o wstępną decyzję, bo tam rzeczywiście często wystarczy tak, że wyśle się podstawowe papiery i wtedy można dostać jakąś wstępną zgodę lub odmowę.
Jeśli zgodę, to wtedy dopiero można dosłać papiery samochodu czy maszyny, itd. Często można nawet zmieniać parametry do momentu podpisania umowy.

Natomiast w kredycie trzeba przygotować KOMPLET! Wtedy decyzja rzeczywiście jest po kilku godzinach, tylko ile dni trzeba poświęcić na kompletowanie wszystkich danych? ;)

Ale powiedzmy, że przeciętnie czas jest ten sam zarówno przy kredycie jak i leasingu. A jak ktoś deklaruje "maksymalne" terminy, to "letko" konfabuluje. :D
przemor pisze:2. Wkład własny przy sumie do 100 tys. zł wynosi 0%, a przy sumach przewyższających 200 tys. zł jest on na maksymalnym poziomie 30%. W kredycie po przedłożeniu odpowiednich dokumentów finansowych można obniżyć wkład własny!
Jeśli zaś mowa o leasingu to jest to od 1% do 30% wartości pojazdu. Od wniesionego kapitału zależne są wymagania odnośnie dokumentów finansowych.
Czyli w sumie co, bo nie bardzo rozumiem? :)
Możesz mieć obniżony wkład własny jak udowodnisz, że go masz? :mrgreen:
To nic nowego - dotyczy to badania zdolności kredytowej. I dotyczy to zarówno leasingu jak i kredytu. A jeśli już coś, to procedury uproszczone są powszechniejsze akurat w leasingu, a nie kredycie.
przemor pisze:3. Kredytować można samochody nawet w wieku 15 lat z maksymalnie 5 letnim okresem spłaty, a jeśli chodzi o auta osobowe to nie ma żadnych ograniczeń dotyczących "wieku pojazdu"! Rocznik auta leasing`owanego nie może być starszy niż 1998 rok, ponieważ wiek pojazdu + okres spłaty nie powinien przekraczać 10 lat.
Tu zgoda. Jeśli ktoś chce finansować dziadki, to kredyt jest bardziej dostępny.
Tyle tylko, że marże kredytowe na starych autach są tak duże, że często lepiej będzie leasingować nowsze samochody niż płacić haracz za starego grata (za przeproszeniem).
Rata wyjdzie może trochę wyższa, ale samochód czy maszyna może być o x lat młodsza. :)
przemor pisze:4. Podatek VAT jest kredytowany przez bank i jednorazowo odliczany przy zakupie. W leasingu jest liczony do każdej raty.
W leasingu operacyjnym owszem. Bo jest to usługa i zupełnie inna filozofia podatkowa. Tyle tylko, że poza leasingiem operacyjnym jest jeszcze leasing finansowy, który pod tym względem niczym nie różni się od kredytu.
przemor pisze:5. Przy kredycie podatek dochodowy jest odliczany jednorazowo podczas zakupu pojazdu do kwoty 199 tys. zł. netto!!! Leasing przewiduje wliczanie podatku w koszty miesięcznej raty.
To samo co powyżej. Leasing nie kończy się na leasingu operacyjnym. Jest jeszcze finansowy. :)
przemor pisze:6. Przy kredycie podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w okresie krótszym niż 6 miesięcy, zgodnie z indywidualną decyzją banku, obowiązane są do wpłaty własnej (max. do 10%). W przepisach leasingowych trudności napotkają wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w okresie krótszym niż 6 miesięcy. Wymaga się od nich 30% wkładu własnego.
Nieprawda. Akurat dla nowych podmiotów, jeśli chodzi o samochody, oferta leasingu jest znacznie bogatsza i bardziej dostępna niż kredyt.
przemor pisze:7. Pojazd kredytowany należy do klienta. Jest jedynie częściowe przewłaszczenie banku jako zabezpieczenie kredytu.
Podczas okresu trwania leasingu pojazd jest własnością leasingodawcy.
Szkoda, że zabrakło rozwinięcia. Rozwiązanie takie posiada faktycznie swoje wady, ale też i zalety.
przemor pisze:8. SPŁATA KREDYTU - W KAŻDEJ CHWILI!!! (Jedynie całkowita szkoda ubezpieczeniowa zobowiązuje do zapłaty 2% wartości pozostałego kredytu bez odsetek). Wcześniejsze zakończenie umowy w przypadku leasingu (np. szkoda całkowita) nastąpi po zapłacie kwoty umownej (przeważnie jest to wartość pozostałych rat) lub po przejęciu drogi leasingowej przez innego klienta. Wymaga to jednak akceptacji leasingodawcy.
Gdzieś dzwoni, ale nie do końca wiadomo, w którym kościele.
Śmiem twierdzić, że ktoś kto to napisał w ogóle nie bardzo łapie o co biega.
Jest to dokładnie opisane w pierwszym poście więc nie będę powtarzał.
przemor pisze:9. Łączne opłaty manipulacyjne przy kredycie są dużo niższe, gdyż leasingodawcy bazują na aktywach finansowych banków, a kredyt pozwala na ominięcie zbędnych i dodatkowych pośredników!!!
Tak, tak. Dlatego pewnie kredo w Getin Banku będzie tańszy na ten sam samochód niż leasing, np. w Handlowym Leasingu. Litości...
Tu nie ma reguły. Wszystko zależy od marży i polityki poszczególnych banków i firm leasingowych.
A to, że niby firmy leasingowe są droższe, bo są jakimiś pośrednikami na drodze pomiędzy kasą banku, a klientem są niestety nadal często powtarzaną bzdurą.

Nie będę szukał na googlu, ale w ciemno obstawiam, że cały powyższy tekst pochodzi z materiałów reklamowych jakiegoś pośrednika kredytowego (to tak a propos punktu nr 9). ;)
Sam tekst jest zresztą siekierą ciosany. O przemilczeniu wad nawet nie wspominam.

No, ale takie prawa rynku. :)
Na końcu to i tak klient decyduje. Jak ktoś się łapie na takie teksty, to jego sprawa. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
equalizer

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: equalizer »

Wielkie dzięki za porównanie bardzo mi się przydało :-)

Awatar użytkownika
GOŚC SERWISU 31

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: GOŚC SERWISU 31 »

kredyt bezpieczniejszy poza tym można wcześniej spłacić - - a w przypadku kradzieży leasingobiorca pozostaje na lodzie , jego raty są utopione w skradzionym leasingowanym środku, odszkodowanie należy się właścicielowi czyli leasingodawcy -DLACZEGO NIKT O TYM NIE MÓWI GŁOŚNO

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: Tomasz Piotrowski »

GOŚC SERWISU 31 pisze:kredyt bezpieczniejszy poza tym można wcześniej spłacić - - a w przypadku kradzieży leasingobiorca pozostaje na lodzie , jego raty są utopione w skradzionym leasingowanym środku, odszkodowanie należy się właścicielowi czyli leasingodawcy -DLACZEGO NIKT O TYM NIE MÓWI GŁOŚNO
Nikt o tym głośno nie mówi, bo to nie jest prawda. Po co wprowadzasz w błąd? :?

Odszkodowanie rzeczywiście należy się leasingodawcy, ale z odszkodowania pobiera on tylko pozostałe zdyskontowane raty, a resztę wypłaca leasingobiorcy.
Przy kredycie jest dokładanie tak samo. Przy kredycie jest przecież wymagana cesja praw z polisy i nikt sobie dowolnie nie dysponuje odszkodowaniem.
Radzę poczytać na ten temat więcej:
Leasing a szkoda całkowita (kradzież, kasacja)

Awatar użytkownika
Matti
PRO/Moderator
Posty: 163
Rejestracja: 29 maja 2009, o 12:45

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: Matti »

GOŚC SERWISU 31 pisze:kredyt bezpieczniejszy poza tym można wcześniej spłacić - - a w przypadku kradzieży leasingobiorca pozostaje na lodzie , jego raty są utopione w skradzionym leasingowanym środku, odszkodowanie należy się właścicielowi czyli leasingodawcy -DLACZEGO NIKT O TYM NIE MÓWI GŁOŚNO

Jak ja lubie, jak u niektorych ludzi ignorancja zamaskowana jest przekonaniem o własnej wszechwiedzy :roll:

I że tak sobie pozwole GŁOŚNO zaznaczyć: JESTEŚ W BŁĘDZIE! :|
"Nie znam się na tym, więc tym chętniej się wypowiem..." --> FAIL!

Awatar użytkownika
Manolka

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: Manolka »

hmm czytam i czytam....porównuje....
i jeśli jeszcze raz miała bym wybierać leasing- kredyt wybrała bym kredyt.
A już mówię dlaczego.
Wzięłam przez własną głupotę, nie wiedzę leasing walutowy. ( pisałam w kiedyś na forum o "swoim" problemie)
Mimo pism i próśb o restrukturyzacje umowy - otrzymałam odpowiedz ze firma EFl nie ma w swojej ofercie czegoś takiego:)- może inne firmy leasingowe mają nie wiem....
W Banku było by łatwiej - wiem bo mam kilka kredytów firmowych i były przewalutowywane, i inne dziwne rzeczy robione i z reguły się dało i mieli to w swojej ofercie.
Wszystko jest fajnie i pięknie jak nie pojawiają sie problemy.
Mimo moich problemów finansowych z bankami udało mi się super...z leasingiem nie....
Wszystko w teorii wygląda super.....niestety praktyka i rachunek na końcu wygląda zupełnie inaczej....

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: Spayker »

Manolka pisze:hmm czytam i czytam....porównuje....
i jeśli jeszcze raz miała bym wybierać leasing- kredyt wybrała bym kredyt.
A już mówię dlaczego.
Wzięłam przez własną głupotę, nie wiedzę leasing walutowy. ( pisałam w kiedyś na forum o "swoim" problemie)
Mimo pism i próśb o restrukturyzacje umowy - otrzymałam odpowiedz ze firma EFl nie ma w swojej ofercie czegoś takiego:)- może inne firmy leasingowe mają nie wiem....
W Banku było by łatwiej - wiem bo mam kilka kredytów firmowych i były przewalutowywane, i inne dziwne rzeczy robione i z reguły się dało i mieli to w swojej ofercie.
Wszystko jest fajnie i pięknie jak nie pojawiają sie problemy.
Mimo moich problemów finansowych z bankami udało mi się super...z leasingiem nie....
Wszystko w teorii wygląda super.....niestety praktyka i rachunek na końcu wygląda zupełnie inaczej....
tylko że przewalutowanie przy wysokim kursie i tak niewiele zmienia.
a nawiasem pisząc to efl nie jest wzorem firmy która idzie klientom na rękę co nieraz było tu poruszane.
Dlatego nie ma co generalizować bo tak samo nie każdy bank jest taki chętny do pójścia na rękę jak o tym piszesz.

Awatar użytkownika
Manolka

Re: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)

Post autor: Manolka »

tylko że przewalutowanie przy wysokim kursie i tak niewiele zmienia.
a nawiasem pisząc to efl nie jest wzorem firmy która idzie klientom na rękę co nieraz było tu poruszane.
Dlatego nie ma co generalizować bo tak samo nie każdy bank jest taki chętny do pójścia na rękę jak o tym piszesz.

Oczywiście racja.
Tylko to moje zdanie moja opinia i moja prezentacja jaki wybór bym dokonała jeśli miałabym zrobić to jeszcze raz....
Kredyt - leasing......KREDYT.
Jak w życiu są firmy leasingowe ( czytaj EFL) które psują wizerunek POLSKIEGO leasingu oraz są BANKI ( należące do tego samego człowieka co EFL) które psuja wizerunek banku.
Jak to mówią dla chcącego nic trudnego......


ODPOWIEDZ