Cesja leasingu i odstępne?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
radek
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 12:20

Cesja leasingu i odstępne?

Post autor: radek »

Witam - Na allegro i nie tylko można znaleźć ogłoszenia o odstąpieniu leasingu. Podane jest odstępne za które można przejąć taką umowę.
Jak to najlepiej rozwiązać? Będę bardzo wdzięczny za praktyczne porady!


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Cesja leasingu i odstępne?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Jak to najlepiej rozwiązać?
Na cesję musi zgodzić się firma leasingowa, która jest właścicielem przedmiotu leasingu. Musisz przesłać do nich wszystkie dokumenty tak jakbyś był nowym leasingobiorcą.
Bez zgody finansującego nie będziesz mógł przejąć umowy.

Nie radzę płacić czegokolwiek (nawet zaliczki) do momentu uzyskania zgody od leasingodawcy.

Z samym odstępnym jest już dowolnie i uzgadniasz to z dotychczasowym leasingobiorcą. Niektórzy wystawiają na takie odstępne fakturę vat, a niektórzy chcą to... bez faktury. :)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Cesja leasingu i odstępne?

Post autor: Michał Krupiński »

Tylko trzeba pamiętać, że tak przejęta umowa raczej nie będzie traktowana pod względem podatkowym jako umowa leasingu, bo nie będą spełnione warunki zapisane w ustawach podatkowych.
Będzie to wtedy tak jakby to była umowa najmu ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Mogę polecić lekturę tego tematu:
Cesja umowy leasingu - teoria i praktyka
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 12:20

Re: Cesja leasingu i odstępne?

Post autor: radek »

Witam - Dzięki za odpowiedzi.
Przeczytałem ten temat o cesji w praktyce, i zgłupiałem. :(
Jakie może być wyjście z tej sytuacji? Zależy mi na tym konkretnym samochodzie, ale też i na kosztach z leasingu. :(

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Cesja leasingu i odstępne?

Post autor: Michał Krupiński »

radek pisze:Witam - Dzięki za odpowiedzi.
Przeczytałem ten temat o cesji w praktyce, i zgłupiałem. :(
Jakie może być wyjście z tej sytuacji? Zależy mi na tym konkretnym samochodzie, ale też i na kosztach z leasingu. :(
Jakie może być wyjście?
Najrozsądniej by było, żeby ten "sprzedający", czyli dotychczasowy leasingobiorca wykupił przedmiot leasingu przed czasem, a Ty, żebyś zawarł wtedy zupełnie nową umowę.

Jeśli jednak ta umowa trwa krócej niż 40% okresu amortyzacji, czyli w przypadku samochodów mniej niż 24 miesiące, to też tak się nie da.
Wtedy ewentualnie można zrobić tak, że on odstąpi od umowy przed czasem i ją rozliczy, a Ty zawrzesz umowę na ten sam samochód od nowa, ale za cenę rynkową. Oczywiście trzeba to uzgodnić z leasingodawcą i jest to jak najbardziej możliwe.

Tyle tylko, że coś takiego raczej średnio się opłaci "odstępującemu", ale to też jakoś można rozwiązać. Najlepiej, żeby on dogadał się ze swoją firmą leasingową i oni mu wtedy mogą pomóc w ramach tego, na co pozwalają im ich wewnętrzne procedury postępowania.

Bawienie się w cesję i odstępne może skończyć się tak, jak w tym temacie, który podałem. Jest to stąpanie po cienkim lodzie.
Oczywiście koszty można też jakoś tam zaliczać, ale nigdy nic nie wiadomo.
Jest się na łasce urzędu skarbowego.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ