Jak wykupić przedmiot leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
ta.ak
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2009, o 13:44

Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: ta.ak »

Za miesiąc chcę wykupić samochód z leasingu i wiem, że nie mogę zrobić tego na osobę trzecią. Jestem osobą prowadzącą działalność. Czy mogę wykupić samochód na siebie jako osobę prywatną czy muszę na działalność?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// PRZECZYTAJ TEŻ PODSUMOWANIE //
Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ostatnio zmieniony 30 cze 2009, o 09:05 przez administracja, łącznie zmieniany 1 raz.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Firma leasingowa może sprzedać za cenę wykupu tylko leasingobiorcy. Leasingobiorcą nie jest osoba prywatna tylko działalność, więc fakturę sprzedaży dostaniesz na działalność.
Przez przepisy podatkowe osoba prywatna jest w tym przypadku traktowana jako osoba trzecia. Gdybyś więc chciał wykupić to na siebie jako osobę prywatną to tylko za cenę rynkową.

Awatar użytkownika
ta.ak_

Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: ta.ak_ »

:(
Znajomy mówił mi, że wykupił na siebie, że można to jakoś obejść? Jest to możliwe?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

ta.ak_ pisze:Znajomy mówił mi, że wykupił na siebie, że można to jakoś obejść? Jest to możliwe?
Szereg lat temu było to możliwe.
Teraz nie jest.

Nie ma takiej możliwości, żeby znajomy wykupił to na siebie jako osoba prywatna za cenę wykupu.
Oczywiście mógł nie wprowadzać tego "do firmy", ale to już jego broszka. Do czasu kontroli skarbowej na pewno będzie górą. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
bienkm02
Posty: 1
Rejestracja: 5 cze 2009, o 14:16

Re: Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: bienkm02 »

nie wiem czy we wszystkich firmach, ale w tej gdzie miałem leasing auta można wykupić na osobę prywatną - właściciela firmy (ale tylko jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, gdzie właściciel i osoba fizyczna są traktowane tak samo. W przypadku innych form działalności, wykup za kwotę określoną w umowie można zrobić tylko na Korzystającego - firmę.)
Ja osobiście wykupiłem auto na firmę (miałem większy wykup, a więc i koszty na firmę), ale mogłem też wziąć fakturę na siebie jako osobę fizyczną.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

bienkm02 pisze:nie wiem czy we wszystkich firmach, ale w tej gdzie miałem leasing auta można wykupić na osobę prywatną - właściciela firmy (ale tylko jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, gdzie właściciel i osoba fizyczna są traktowane tak samo. W przypadku innych form działalności, wykup za kwotę określoną w umowie można zrobić tylko na Korzystającego - firmę.)
Ja osobiście wykupiłem auto na firmę (miałem większy wykup, a więc i koszty na firmę), ale mogłem też wziąć fakturę na siebie jako osobę fizyczną.
A to prawda co piszesz. :)
Niektóre firmy leasingowe wystawiają po prostu fakturę na imię i nazwisko, bo zresztą tak się choćby rejestruje samochody - niezależnie czy są na działalność czy nie.
Z tym, że jest to raczej taki jakby trochę wymyk - zresztą kiedyś rozmawiałem w tej sprawie (o ile pamięć mnie nie myli z kimś z VB Leasing), że robią tak, a to już sprawa klienta czy on to wciągnie do ewidencji czy nie.

W praktyce jednak (przynajmniej w interpretacji z którą ja się spotykałem) jest tak, że należy wykupić na działalność, a jeśli to nie idzie na działalność to powinno być za cenę rynkową.
Nie wiem - możliwe, że są jakieś inne wykładnie - żeby nie być gołosłownym poszperałem na szybko i znalazłem coś takiego:
Pytanie: W jaki sposób najkorzystniej wykupić samochód po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, w przypadku gdy prowadzę działalność gospodarczą indywidualnie. Samochód zgodnie z umową zostanie sprzedany za 1 zł. Czy w takiej sytuacji wykupić samochód jako firma czy osoba prywatna? Jakie zobowiązania prawno-skarbowe rodzi taka odsprzedaż dla firmy ewentualnie osoby prywatnej?

Odpowiedź: Korzystniejszym rozwiązaniem dla Pani jest wykup samochodu po zakończonej umowie leasingu na indywidualnie prowadzoną działalność gospodarczą, na którą była zawarta umowa leasingu.
Opcja wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu wynika z treści tej umowy. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest przeniesienie własności samochodu na dotychczasowego leasingobiorcę, w Pani przypadku na działalność gospodarczą osoby fizycznej.

Cena sprzedaży samochodu jest wtedy preferencyjna, określona w umowie leasingu jako wartość końcowa i wynosi nawet 1 zł plus VAT.

Dodatkową korzyścią jest wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych i zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków eksploatacyjnych, np. paliwa, napraw, ubezpieczeń.
Natomiast wykup przez Panią jako osobę prywatną będzie traktowany jako wykup przez osobę trzecią, jeżeli w ogóle została przewidziana przez leasingodawcę taka opcja wykupu. Przy wykupie samochodu na osobę trzecią, czyli inną niż dotychczasowy leasingobiorca, obowiązuje cena rynkowa, znacznie wyższa od wartości końcowej umowy leasingu.
Dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest dokonanie przez Panią wykupu samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a następnie przepisanie na osobę prywatną.
Proszę prześledzić poniższy przykład.

PRZYKŁAD
Wartość końcowa samochodu po zakończonej umowie leasingu wynosi 1 zł. Cena rynkowa samochodu w chwili wykupu wynosi 9.500 zł.
I wariant - wykup przez dotychczasowego leasingobiorcę
Cena sprzedaży samochodu na podstawie faktury VAT wynosi 1 zł plus VAT.

II wariant - wykup przez osobę prywatną (osobę trzecią)
Cena sprzedaży samochodu na podstawie faktury VAT wynosi 9.500 zł plus VAT.

Podstawa prawna:
- art. 17c pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: Edyta Rutkowska, specjalista w zakresie podatków i rachunkowości, pracownik firmy leasingowej
Odpowiedź udzielona: 24 czerwca 2009 r.
Źródło: portalfk.pl


Co ciekawe to pytanie jest dosłownie sprzed kilku dni, więc raczej aktualne.
Jeśli jednak ktoś ma inne opinie czy inną wykładnie na ten temat, to zapraszam do dyskusji, bo rzeczywiście temat jest ciekawy.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

O ile dobrze mi wiadomo, to zmiany tych przepisów były dlatego, żeby nie dało się "obejść" podatków.

Niewprowadzenie wykupionego przedmiotu do ewidencji jest takim obejściem, więc interpretacje mogą być różne, a najważniejsza jest i tak interpretacja kontrolera skarbowego :D.
Obawiam się, że jeśli natknie się na odliczenia podatkowe z tytułu umowy leasingu operacyjnego, a potem sprawdzi, że nie było wykupu i zrobi krzyżówkę do firmy leasingowej i wyjdzie, że jednak był wykup, to może się przydarzyć, że wyrzuci wszystkie faktury leasingowe z kosztów.
Ale tak sobie tylko głośno myślę. Nie mam co do tego pewności.

Awatar użytkownika
nowy
Posty: 10
Rejestracja: 15 maja 2009, o 14:49

Re: Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: nowy »

Zobaczcie to. W portalu, który podał Michael jest też taka porada:

Pytanie: Leasinguję samochód osobowy (leasing operacyjny). Leasing związany jest z moją działalnością gospodarczą. Zamierzam po okresie leasingu wykupić samochód po cenie wykupu wynikającej z umowy. Nie zamierzam go jednak wprowadzać do działalności jako środek trwały. Będę go użytkować prywatnie, choć nie wykluczam używania go w działalności, gdzie kosztem uzyskania przychodów będą wydatki do wysokości prowadzonej przeze mnie ewidencji przebiegu samochodu. Proszę o wykazanie wszystkich skutków podatkowych takiego działania. Czy firma leasingowa może sprzedać mi taki samochód prywatnie czy wyłącznie na firmę?

Odpowiedź: Leasingodawca może zawrzeć z Panem umowę sprzedaży samochodu jako prywatnym nabywcą (nie na przedsiębiorstwo, które Pan prowadzi).

Może Pan dokonać zakupu jako prywatny nabywca – nie na przedsiębiorstwo przez Pana prowadzone. Skoro taki będzie zgodny zamiar stron umowy, jest to prawnie dopuszczalne. Zakładam też, że nie będzie to stanowiło naruszenia umowy.

W zakresie podatku dochodowego, zakup nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. Ponieważ samochód nie będzie środkiem trwałym, wobec tego nie będzie można dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych.

W razie ewentualnego wykorzystywania samochodu dla celów pańskiej działalności gospodarczej, kosztami uzyskania przychodu będą wydatki faktycznie poniesione (na paliwo, oleje, konserwację, naprawy itp.) w wysokości nie przekraczającej granicy określonej przez iloczyn liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr przebiegu (wynikającej z odrębnych przepisów). Chcąc zaliczyć te wydatki w ciężar kosztów uzyskania przychodów będzie Pan zobowiązany do prowadzenia stosownej ewidencji przebiegu pojazdu.

W zakresie VAT, zasadniczym skutkiem będzie to, iż skoro kupuje Pan samochód dla celów prywatnych, nie będzie Pan mógł odliczyć podatku naliczonego VAT określonego na fakturze zakupu.

Ponadto w sytuacji ewentualnego wykorzystywania samochodu do prowadzonej działalności gospodarczej naliczony VAT (z zastrzeżeniem wynikających z ustawy ograniczeń – np. zakaz odliczania podatku naliczonego VAT od paliwa) będzie Pan mógł odliczać tylko w takim zakresie, w jakim dane wydatki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów.

Warunkiem potencjalnych odliczeń będzie także to, by samochód służył wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT nie korzystających ze zwolnienia przedmiotowego.


Czyli w tym samym portalu są dwie różne interpretacje tego samego. Chyba macie rację, że to znowu jest temat z natury tych "na dwoje babka wróżyła". :?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: Lui »

Dobre! :)
Dwie porady na temat tego samego i każda inna. :o
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Jak wykupić przedmiot leasingu?

Post autor: Michał Krupiński »

No faktycznie ciekawie to wygląda.
Z drugiej jednak strony ta odpowiedź jest dość nieprecyzyjna. W sensie takim, że nie dość precyzyjnie odpowiada na pytanie.
Przecież wiadomo, że samochód można wykupić na osobę trzecią, czy prywatnie na siebie i wszystkie dalsze informacje w odpowiedzi są jak najbardziej prawdziwie.

Tyle tylko, że w pytaniu ktoś pisze, że chce wykupić samochód prywatnie na siebie za cenę wykupu. Do tego odpowiadający w ogóle się nie odniósł.

Hmmm... Myślę sobie, że może wystąpię z zapytaniem do Izby Skarbowej w tej sprawie? Będziemy mieli czarno na białym, choć oczywiście potrwa to co najmniej miesiąc. Ale chyba warto...
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ