Ile czynszu inicjalnego wpłacać? Wysoka czy niska wpłata własna?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Ile czynszu inicjalnego wpłacać? Wysoka czy niska wpłata własna?

Post autor: Michał Krupiński »

Do założenia tego wątku zainspirowała mnie dyskusja, którą przeczytałem na goldenline.
Jedna z dyskutantek stwierdziła tam, że im większa wpłata własna (czynsz inicjalny) tym mniejszy koszt całkowity. A im mniejszy koszt całkowity, tym lepiej dla leasingobiorcy/klienta. Dlatego najkorzystniej jest wpłacać duże kwoty, np. 40% wartości przedmiotu leasingu. Otóż niekoniecznie.
...
Czytaj dalej: Czynsz inicjalny: wpłacać mniej czy więcej?


Wszystkie porady dla chcących skorzystać z leasingu znajdziesz tu:
Porady zanim podpiszesz umowę leasingu, a w nich:
- pozyskanie ofert, analiza i negocjacje
- procedury w praktyce
- czego się wystrzegać
- inne przydatne porady
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: Michał Krupiński »

Przed chwilą jeszcze dodatkowo zrobiłem sobie symulacje korzystając z kalkulatora jednej z firm, którym dysponuję.

Dla wpłaty 10% i 36 miesięcy koszt całkowity wychodzi 114,13%, a dla wpłaty 45% - 108,78%
Teoretycznie drugi wariant jest dużo tańszy, ale jak policzymy ile zapłacimy za pożyczony kapitał - czyli 90% vs. 55%, to wyjdzie, że w pierwszym przypadku będzie to 15,70%, a w drugim 15,96%.

Różnica nie jakaś wielka, ale angażowanie większej gotówki może nie mieć sensu. Po prostu nic na tym nie zyskujemy, a tracimy jedynie korzyści związane z posiadaniem większej gotówki.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: Lui »

Nie gadaj, że śledzisz ten serwis spamowy. :o
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: Michał Krupiński »

Lui pisze:Nie gadaj, że śledzisz ten serwis spamowy. :o
Masz na myśli goldenline?
Szczerze mówiąc to zajrzałem tam może z 5 razy w życiu. Wczoraj tam wszedłem z okazji przeszukiwania netu z info o leasingu i jakoś tam trafiłem z googla, a właśnie ta wypowiedź zwróciła moją uwagę, więc postanowiłem się zarejestrować, żeby odpisać.
Ale poczytałem trochę tamtejsze forum o leasingu i rzeczywiście wygląda ono słabo. Ale to pewnie taka specyfika portalu społecznościowego - one służą głównie lansowaniu się, a nie dzieleniu wiedzą z innymi.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Ja bym jeszcze dodał, że podobny efekt jest w przypadku okresów leasingu. To znaczy w ujęciu rocznym oczywiście... Im dłuższy leasing tym mniejsze oprocentowanie. Oczywiście to zależy też od polityki konkretnej firmy leasingowej.

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: KOLEC »

Zawsze słyszałem, że leasing to nie kredyt i nic się nie pożycza tylko płaci za używanie. :roll:

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: Michał Krupiński »

KOLEC pisze:Zawsze słyszałem, że leasing to nie kredyt i nic się nie pożycza tylko płaci za używanie. :roll:
Dlatego użyłem czegoś takiego jak cudzysłów.
Poza tym teoretycznie leasing to wynajem, a w praktyce w większości przypadków jest to jednocześnie spłata wartości przedmiotu leasingu, który można wykupić za symboliczną wartość końcową (najczęściej 1%).

A gdybyśmy mieli do tego podchodzić tak bardzo zasadniczo, że leasing to taki tylko niby wynajem, to chyba tym bardziej bez sensu jest udział własny na poziomie 40% wartości przedmiotu najmu... ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
as

Re: Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: as »

:lol: a ja uważam, że lepiej wpłacić większą kwotę i tym samym mam mniejszy całkowity koszt leasingu, tym samym mniej zapłacę za przedmiot! Proste i logiczne!!!

Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Re: Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: GBoy »

as pisze::lol: a ja uważam, że lepiej wpłacić większą kwotę i tym samym mam mniejszy całkowity koszt leasingu, tym samym mniej zapłacę za przedmiot! Proste i logiczne!!!
To po co leasing?! :mrgreen:
Kup za gotówkę będziesz miał koszt całkowity 100%. Taniej się nie da! Proste i logiczne! :lol: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

Post autor: Michał Krupiński »

Witaj as,
Trochę nie bardzo chce mi się powtarzać, bo w zasadzie wszystko już napisałem, ale skoro wymaga to innego ujęcia, żeby było łatwiej zrozumiałe, to napiszę jeszcze raz trochę inaczej. :)

Otóż ja sam wspominałem o tym, że im wpłata wyższa tym koszt całkowity jest mniejszy. Więc jeśli ktoś miałby trzymać pieniądze w - za przeproszeniem - skarpecie, to oczywiście, że lepiej jest wpłacić więcej.
Korzyść zresztą na tym będzie tym większa, im wyższa będzie inflacja.

Jednak samo oprocentowanie kwoty, którą wykłada firma leasingowa na zakup środka trwałego i jego oddanie w leasing wcale nie maleje wraz z wyższym udziałem własnym (czynszem inicjalnym) leasingobiorcy. Jest wręcz przeciwnie - im wyższy udział własny tym relatywnie więcej płaci się za "pożyczony" kapitał.

Oczywiście koszt utraconych korzyści jest ciężki do oszacowania i jest sprawą bardzo indywidualną. To ile ktoś zarobi na tym, że zachowa gotówkę na koncie zamiast wpłacać ją na poczet umowy leasingu zależy tylko i wyłącznie od jego własnej decyzji.
Do tego dochodzą również koszty poza finansowe, takie jak choćby wygoda, albo brak konieczności zastanawiania się co zrobić z nadmiarem gotówki - są to jak najbardziej sprawy bardzo indywidualne.

Ja po prostu zwróciłem uwagę na pewną rzecz - samo "oprocentowanie" "pożyczonej" kwoty rośnie wraz ze zwiększaniem udziału własnego. Jak kto sobie to wyceni indywidualnie co mu się opłaca, a co nie to już jego indywidualna sprawa.

:)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ