[PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

[PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: Michał Krupiński »

Myślę, że warto rozszerzyć poradnik o uwagi, które pojawiły się w tych tematach:
http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=428

http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=561

Tym samym do poradnika dodajemy kolejny punkt.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

[PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: GBoy »

Tak, tak! :D Lepiej czytać ten poradnik, żeby nie było jak na tym zdjęciu! :mrgreen: :mrgreen: 8-) 8-)
Załączniki
1246548831_by_dawis667__500.jpg
1246548831_by_dawis667__500.jpg (40.51 KiB) Przejrzano 22469 razy

Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

[PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: rooster »

Pasuje to foto. :D

Awatar użytkownika
Sid
Posty: 4
Rejestracja: 9 lip 2009, o 13:31

[PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: Sid »

Michael pisze:Może zdarzyć się bowiem, ze w kolejnych latach ubezpieczyciel współpracujący z firmą leasingową przyjmie do ubezpieczenia nierealnie wysoką wartość samochodu.
tak miałem w tym roku w getinie dwa lata temu wyleasingowałem nową skode octavie w cenie 80000 z ubezpieczeniem dealera. teraz to ubezpieczenie sie konczylo sprawdzilem w getinie a tam koszt prawie 4000 zloty za rok ubezpieczenia pytam sie za co. oni mowia ze ten samochod wart jest teraz prawie 65000 zlpotych. no to miło... pytam sie czy tyle za nieo dostane jak mi ukradna jakos mi nie odpowiedzieli. na szczescie przedluzylem u dealera za jakies 2200

Awatar użytkownika
administracja
FmLeasing.pl
Posty: 32
Rejestracja: 17 sty 2009, o 12:42

[PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: administracja »

Dla wygody użytkowników w pierwszym poście został umieszczony Poradnik jak wybierać firmę leasingową w wersji do wydruku w formacie PDF.

Link do załącznika:
http://www.fmleasing.pl/forum/download/file.php?id=8
http://www.FmLeasing.pl | Kontakt: forum(at)fmleasing.pl

Awatar użytkownika
Gość

[PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: Gość »

Edytowane przez administracja:

Szanowny Użytkowniku ForumLeasing.pl!
Uprzejmie informujemy, iż Twój wpis został edytowany, a jego treść usunięta i zachowana w archiwum.
W trosce o wartość i poziom merytoryczny ForumLeasing.pl prosimy naszych użytkowników o nieagitowanie i nie podejmowanie działań mających charakter reklamy, kryptoreklamy, itp. w tematach do tego nieprzeznaczonych.
Więcej o tym można poczytać w tym temacie.

Rekompensując tę "niedogodność" forum daje oficjalną możliwość umieszczenia swojej wizytówki i zachęty do skorzystania z oferowanych usług w przeznaczonym do tego dziale.

Przepraszamy i zapraszamy do aktywnego udziału w życiu forum.
Administracja ForumLeasing.pl

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: [PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: Rafael22 »

Michael pisze: 2. Ilość rat. Dla niektórych firm leasingowych, leasing 3 letni to będzie 35 rat, a dla innych 36 rat (analogicznie 23/24, 47/48, 59/60, itd.). Z tego powodu czasem koszt całkowity może być mniejszy u jednej firmy, ale wysokość raty trochę większa i vice versa.
Warto dodać, że spora część firm ma możliwość zmieniania tego parametru i może przedstawić nam oferty zarówno dla okresów 35 jak i 36, itd. Wystarczy o to poprosić handlowca, który przygotowywał ofertę.
Dodam moje spostrzeżenie co do tego. (Nie wiem czy o to koledze chodziło czy nie :D )

Np. w firmie EFL :
W ofercie pisze:
okres 36 miesięcy (36 rat)

Harmonogram opłat:
Opłata wstępna: ilość 1
czynsze leasingowe: ilość 35
wartość końcowa: ilość 1

tj. potraktowali wykup przedmiotu jako ostatnią ratę.

Ze względu na to że jest 35 a nie 36 rat to wskaźnik oprocentowanie wyszedł inny i chcąc teraz porównać z inną firmą gdzie liczono:
Opłata wstępna: ilość 1
czynsze leasingowe: ilość 36
wartość końcowa: ilość 1

nie będziemy w stanie dokładnie określić różnicy pomiędzy firmami :)

Awatar użytkownika
Sav

Re: [PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: Sav »

Ja zastosowałem prosty wzór w Excelu/Calcu, żeby obliczyć koszt całkowity umowy:

opłata wstępna + (36*rata lesingowa) + wykup

i zmieniam sobie tylko 36 na 35 lub odwrotnie. W pozostałych kolumnach mam wyliczenie tego co mam zapłacić extra nominalnie i procentowo. Zawsze mi się zgadzało.

Awatar użytkownika
qwerty

Re: [PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: qwerty »

Zdecydowanie lepiej porównywać oferty licząc efektywną stopę procentową / wewnętrzna stopa zwrotu(IRR) - uwzględnia wszystkie przepływy z uwzględnieniem rozłożenia w czasie. Bezwzględnie każdy instrument [inwestycyjny / dłużny] finansowy (nie opcyjny - chyba że określimy wartość prawdopodobieństwa) można w ten sposób porównać.

Funkcja w excelu:
=XIRR(wartości;daty) ,gdzie
wartosci - seria przepływów gotówkowych odpowiadającym datą płatności
daty - daty płatności przepływów

Oczywiście ważne jest, aby ustalić mechanizm liczenia raty leasingowej (mogą mocno tutaj kręcić)
Propozycja kalkulacji może być zupełnie oderwana od rzeczywistych rat w przyszłości.

Pozdrawiam,
Qwerty

Awatar użytkownika
kruk
Posty: 8
Rejestracja: 15 lis 2010, o 10:29

Re: [PORADNIK] Jak wybierać firmę leasingową

Post autor: kruk »

Ciekawy poradnik. Myślę, że pomoże początkującym. Czy są jakieś poradniki dla "zaawansowanych"?


ODPOWIEDZ