Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
wroclawianka
Posty: 2
Rejestracja: 4 mar 2011, o 11:35

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: wroclawianka »

Witam ,znalazłam umowę i nie mam takiego par.. ja mam umowę z 2007 roku , nawet nie mam w umowie tego arpar. na który oni powołują się w piśmie .Masakra ,już mam dość .
Co znalazłam
1)
Korzystający zobowiązuje się zwrócić Finansującemu koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu za okres pomiędzy datą wygaśnięcia umowy leasingu a datą wpływu ważności umowy - w przypadku wykupu

2) poniesienia przez Finansującego w dowolnym czasie trwania umowy wydatków związanych z realizacją umowyleasingu i umowy ze zbywcą nie wymienionych w par. 4 powyżeja także innych wydatków -obojętnie z jakiegi tytułu jeżeli tylko ich wymagalność wobec finansującego powstała wskutek pozostawania właścicielem przedmiotu leasingu . Przyjmuje sie ,że moga to być ale nie wyłącznie następujące wydatki : koszty przelewów zagranicznych, koszty akredytowy, koszty agencji celnej, koszty gwarancji bankowej,koszty związane z rejestracja pojazdu, opłaty administracyjne, opłaty cywilno prawne,opłaty skarbowe, cło, w takim wypadku finansujący wystawi fak. vat ( pisze w skrócie)

3) doliczać równowartość poniesionych wydatków do wartości przedmiotu leasingu a następnie zrekalkulować ponownie wysokość rat leasingowych w oparciu o najwyższą wartość przed.leasingu stanowiąć przy tym odpowiednie zasady kalkulacji rat leasingowych przyjęte w dniu zawarcia umowy
4?)
zmiana kosztów refinansowania nabycia przedmiotu leas. stosownie do zmiany stawki bazowej ( to chyba nie )
5) Korzystający zobowiązuje się zwrócić finansującemu koszty ubezpieczenia , ubezpieczenie nie stanowi wynagrodzenia


Nic więcej nie ma w tej umowie. Co wy na to -


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: Tomasz Piotrowski »

nawet nie mam w umowie tego arpar. na który oni powołują się w piśmie
Szukasz w OWUL czy w umowie?

Awatar użytkownika
wroclawianka
Posty: 2
Rejestracja: 4 mar 2011, o 11:35

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: wroclawianka »

w umowie , bo napisali do mnie pismo ,ze ten paragraf jest w umowie leasingowej

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: Tomasz Piotrowski »

wroclawianka pisze:w umowie , bo napisali do mnie pismo ,ze ten paragraf jest w umowie leasingowej
OWUL to integralna część umowy leasingu, może sprawdź jeszcze tam na wszelki wypadek skoro w umowie nie ma numeru paragrafu który podali w piśmie.

Awatar użytkownika
mia

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: mia »

pamiętajcie, że zobowiązania podatkowe leasingodawcy przedawniają się po 5 latach, a zobowiązania cywilne leasingobiorcy już po 3 latach. Zatem za 2 lata podatkowe na pewno nie ma potrzeby płacić.

Awatar użytkownika
spadkobierca

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: spadkobierca »

Ja mam jeszcze inną sytuację. Mianowicie w styczniu zmarł mój tata i ja przejąłem całą masę spadkową. Mam własną firmę i mam już przepisane umowy. Rozumiem, że zobowiązania i należności też przejąłem, ale jak ja mogę przyjąć korektę faktury, jeśli faktury oryginalnej nie mam?
Firma taty przestała istnieć i nie ma jak wprowadzić jakiejkolwiek korekty... może jedynie US w ostatnim rozliczeniu podatkowym.
W tym wypadku, wydaje mi się, że nie mają komu już wystawić faktury korygującej.

Tak to jest u nas, kiedy to mundrale co i raz inaczej interpretują prawo i ustalają je wstecz.
Choć samo nasuwa się przypuszczenie, że raczej działali pod presją (brak pieniędzy w budżecie).

Najlepiej wyciskać z podatników do ostatniej kropli, żeby społeczeństwo biedne było. Tylko kto wtedy będzie kupował, jak firmy będą zarabiać i kto wtedy będzie płacił podatki?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: Michał Krupiński »

Witaj spadkobierca,
Przede wszystkim wyrazy współczucia. :(

Co do tematu:
Wydaje mi się, że nie ma większego znaczenia, że nie możesz już skorygować faktury (niezależnie od przyczyn). Po prostu "przedmiotem tej całej sprawy" jest sam obowiązek dopłaty tego VAT (oczywiście jeśli tak wynika z umowy leasingu). Sam fakt możliwości korekty to jest jakby pochodna tego - ktoś może sobie skorygować podatek, ale nie musi. Musi natomiast dopłacić...

Dlatego wydaje mi się, że jeśli przyjąłeś spadek, to sam brak możliwości dokonania korekty nie zwalnia Cię raczej z konieczności dopłaty. Oczywiście pod warunkiem (powtórzę się), że tak wynika z umowy pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą i/lub nie nastąpiło przedawnienie.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
spadkobierca

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: spadkobierca »

Dziękuję Michael

Twoje argumenty wydają się być logiczne niestety. Na szczęście jedna z umów skończyła się ponad 3 lata temu. Reszta niestety jest na samochody osobowe. Zerknę jeszcze do umowy

Awatar użytkownika
URZEDNIK

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: URZEDNIK »

Express sądowy: Pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie refakturowania usługi ubezpieczenia przy umowie leasingu
PwC, 2011-04-07

Mamy przyjemność poinformować, iż w dniu dzisiejszym w prowadzonej przez nas sprawie dotyczącej kwestii refakturowania usługi ubezpieczenia przy umowie leasingu nastąpił przełom. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o skierowaniu pytania prejudycjalnego w tym zakresie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

--------------------------------------------------------------------------------

Jak Państwo doskonale wiecie, kwestia opodatkowania ubezpieczenia przedmiotu leasingu budzi wiele kontrowersji, szczególnie z uwagi na niekorzystną uchwałę 7 sędziów NSA z dnia 8 listopada 2010 r., sygn. I FPS 3/10. Pisaliśmy o niej m.in. w artykule Znaczenie uchwały 7 sędziów NSA w zakresie kosztów ubezpieczenia przy leasingu - 3 pytania do Marcina Chomiuka, dyrektora w dziale prawno - podatkowym PwC. Przedmiotowa uchwała odmawiała firmom leasingowym prawa do stosowania zwolnienia w odniesieniu do usługi ubezpieczenia refakturowanej przy umowie leasingu.


Uchwała ta potwierdziła dotychczasową (niekorzystną) dla podatników praktykę sądów administracyjnych i stała się wytyczną w kolejnych sprawach rozpatrywanych przez sądy krajowe. Umożliwiła również organom podatkowym kwestionowanie rozliczeń podatników stosujących zwolnienie w odniesieniu do refakturowanego ubezpieczenia.

Tymczasem, w sprawie jednego z naszych Klientów, na skutek podniesionej przez naszych specjalistów argumentacji, Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował o wystąpieniu z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE w celu ustalenia zasadności włączenia wartości usługi ubezpieczenia do podstawy opodatkowania usługi leasingu w świetle postanowień Dyrektywy VAT.

W naszej ocenie, dzisiejsze rozstrzygnięcie NSA stanowi zwrot w sporach dotyczących zasad opodatkowania usługi ubezpieczenia przy umowie leasingu.

Ewentualne wydanie przez TSUE pozytywnego wyroku w tej sprawie umożliwi wzruszenie już wydanych niekorzystnych decyzji. Należy spodziewać się również zawieszenia postępowań sądowo-administracyjnych toczących się w podobnych sprawach.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: Michał Krupiński »

URZEDNIK, Cenne i pozytywne info! :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Zablokowany