Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: Spayker »

Paliwa juz nie odliczamy, ale cos jednak zastalo. Gdzie znajde informacje od czego vat mozna odliczac? Czy np od lampy ktora jakis glupek stlukl mi na parkingu vat moge odliczyc? Z tego co kiedys obilo mi sie o uszy mozna odliczac vat od czesci nie eksploatacyjnych. Czy jest gdzies wyszczegolnione co obejmuje ten zapis?
Od napraw, części zamiennych i przeglądów można odliczać cały vat


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
strzaleczka

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: strzaleczka »

Zakupiłem samochód 28 grudnia 2010, czyli załapałem się jeszcze na kratkę. Czy muszę ją wozic od 1 stycznia 2011 roku? czy mogę ją wymontowac?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: Tomasz Piotrowski »

strzaleczka pisze:Zakupiłem samochód 28 grudnia 2010, czyli załapałem się jeszcze na kratkę. Czy muszę ją wozic od 1 stycznia 2011 roku? czy mogę ją wymontowac?
Jeżeli leasingujesz samochód to musisz wozić cały czas, żeby móc odliczać VAT od rat leasingowych.
Chyba, że kupiłeś za gotówkę i już cały VAT odliczyłeś to możesz kratkę wywalić.

Tu było o tym:
Przekwalifikowanie samochodu z kratką a korekta VAT?


Awatar użytkownika
adamov2
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2010, o 22:04

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: adamov2 »

jeden z moich klientów zamówił samochód osobowy z rocznika 2011, fabryka dała ciała i wyprodukował się w 2010 roku więc dealer chcąc udobruchać klienta proponuje mu możliwość homologacji ciężarowej - klient pyta mnie czy warto wziąć samochód z homologacją ciężarową i podpisać na niego umowę leasingu, przeczekać 2 lata ( odpisując 60% VAT nie więcej niż 6000 pln przez dwa lata a potem odliczyć do końca pełen VAT skoro brak odliczenia to tylko okres przejściowy.

Co radzicie? Co mu doradzić? Dodam że samochód kosztuje 170000 pln netto więc mówimy o solidnym odliczeniu VAT.

Z góry dziękuje :)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: Michał Krupiński »

Co radzicie? Co mu doradzić? Dodam że samochód kosztuje 170000 pln netto więc mówimy o solidnym odliczeniu VAT.
adamov2, Niestety chyba czeka Was wróżenie z fusów. :)

Za dwa lata nie wiadomo nawet kto będzie rządził i jaka będzie koalicja w sejmie, więc niestety moim zdaniem nie ma większych szans, żeby choćby pokusić się o przewidywanie jak to wszystko będzie wyglądało za dwa lata.
Pewnie nawet nikt w MF teraz się nad tym nie zastanawia... :D

Prawda jest taka, że zasadniczo fiskus rzadko kiedy rezygnuje z raz narzuconych "danin", nawet jeśli miały one być tylko chwilowe.
W tym jednak konkretnym przypadku w ustawie jest zapisane, że ograniczenie "wygasa samoczynnie" 31.12.2012, więc jest szansa, że nikt odpowiednio wcześnie nie weźmie się za to, żeby ograniczenia przedłużać...

Ale mocno liczyć na to nie ma co, bo można się rozczarować.
Trzeba też pamiętać, że zgoda UE na derogacje ma w sobie zapis, że jest ewentualnie możliwość przedłużenia ograniczeń... Także od strony UE sprawa jest otwarta...

Cholera wie - ja bym się nie podjął prognozowania - równie dobrze mógłbym rzucić monetą i na tej podstawie podjąć decyzję. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
docktor
Posty: 86
Rejestracja: 10 sie 2010, o 17:21

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: docktor »

Kto wie może za dwa lata będzie można odliczyć vat nawet od osobówek. Wiem wiem, niepoprawny ze mnie optymista. :D
Jednak nie wyobrażam sobie, żeby kratki znowu wróciły w takiej formie jak były do tej pory.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1236
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: Jarosław Król »

Ministerstwo się nie popisało. Opublikowało błędną broszurę z której wynika, że po zarejestrowaniu w US umowy leasingu samochodu z kratką będzie można nadal odliczać nie tylko VAT od czynszów leasingowych, ale także od paliwa.

DGP: Błędna broszura MF w sprawie VAT od paliwa ("kratki")

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: Michał Krupiński »

Sami zaplątali się we własny sweter. 8-)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1236
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Już pewne: Samochody z kratką znikają od 1 stycznia 2011!

Post autor: Jarosław Król »

Wprowadzająca w błąd informacja MF została sprostowana:

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/va ... aliwa_.pdf

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, na tle lektury broszury Najważniejsze zmiany w VAT od dnia 1 stycznia 2011 r.,
Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Od dnia 1 stycznia 2011 r. ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu dotyczy:
● samochodów osobowych oraz
● niektórych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (także tzw. samochodów z „kratką”), w tym użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, z wyjątkiem pojazdów samochodowych objętych od dnia 1 stycznia 2011 r. pełnym odliczeniem podatku (tzn. z wyjątkiem pojazdów samochodowych, do których zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od
towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym – Dz. U. Nr 247, poz. 1652 - nie stosuje się ograniczenia podatku).

Tym samym powyższe ograniczenie w odliczaniu dotyczy również nabycia ww. paliwa do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w tym tzw. samochodów z „kratką”), użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r., w stosunku do których od dnia 1 stycznia 2011 r. przysługuje odliczenie podatku w pełnej wysokości od czynszu (rat) lub innych płatności wynikających z takiej umowy wyłącznie na podstawie art. 6 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r.


ODPOWIEDZ