Problemy finansowe - jak "uratować" samochód będący w leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Olaska_80

Problemy finansowe - jak "uratować" samochód będący w leasingu?

Post autor: Olaska_80 »

Witam,
podpinam się do tematu.
Mam pytanie o wykup przedmiotu leasingu.
Krótko przedstawię sytuację a mianowicie.
26 sierpnia minie 2 lata od posiadania przedmiotu leasingu ( samochód Nissan Navara). W związku z problemami finansowymi zmuszona jestem "pozbyć " się przedmiotu leasingu. Mam kilku kupców na samochód. Niestety nie jestem jego właścicielem:( nie znam tez ceny za jaka mogła bym samochód sprzedać i spłacić leasing. Wiem ze firma Leasingowa ( EFL) może mi wycenić samochód w wartości rynkowej ale wykupując go teraz i sprzedając mogę mieć problem z US ( kwestia Vat) ale za 2 tygodnie moge złożyć wniosek o wykup i po upływie 2 lat moge sprzedać samochód - i pozbyć się leasingu i długu.
Proszę o radę i informację jak najlepiej bez problemów to zrobić.
Dla mnie to wszystko czarna magia.
Czy 26 sierpnia wystąpić z wnioskiem o przeliczenie kwoty wykupu ( wtedy otrzymam wartość leasingową) i wtedy znając cenę ayta szukać kupca - wykupić auto na siebie ( tzn na firmę s.c.) a później sprzedać osobie trzeciej.
Czy może lepiej od razu wystąpić o wykup na osobę trzecią ( jak to wygląda formalnie i jaki jest czas na taką transakcję).
Nie ukrywam, że mam pętle na szyi i zalezy mi na jak najszybszym pozbyciu się samochodu w leasingu.
Będę wdzięczna za informację i porady.
Może istnieją inne możliwości wyjścia z tej kłopotliwej dla mnie sytuacji.

Dziękuję i pozdrawiam
Olaska80


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: KOLEC »

wykupując go teraz i sprzedając mogę mieć problem z US ( kwestia Vat)
Jaki ma niby być ten problem z US i VAT? :?

Awatar użytkownika
Olaska_80

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: Olaska_80 »

Jaki ma niby być ten problem z US i VAT? :?

Przepisy podatkowe mówią, że umowa leasingu operacyjnego musi trwać minimum 40% okresu amortyzacji środka trwałego. Zatem umowa leasingu samochodu osobowego czy dostawczego trwać musi minimum 24 miesiące.
Przed tym okresem US może żądać zwrotu odliczonego podatku VAT.

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: KOLEC »

Olaska_80 pisze:
Jaki ma niby być ten problem z US i VAT? :?

Przepisy podatkowe mówią, że umowa leasingu operacyjnego musi trwać minimum 40% okresu amortyzacji środka trwałego. Zatem umowa leasingu samochodu osobowego czy dostawczego trwać musi minimum 24 miesiące.
Przed tym okresem US może żądać zwrotu odliczonego podatku VAT.
Ale piszesz, że 26 sierpnia dwa lata miną to problemu już nie będzie.
Wykupienie na siebie i sprzedaż będzie pewnie najlepsze. Tylko piszesz, że masz pętlę na szyi więc jest pytanie czy masz środki na wcześniejszy wykup?

Awatar użytkownika
Olaska_80

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: Olaska_80 »

Tylko piszesz, że masz pętlę na szyi więc jest pytanie czy masz środki na wcześniejszy wykup?

No właśnie chodzi o ta pętle :cry: brak własnych środków na wykup.
Dlatego tez pytam jak najlepiej to zrobić "pozbyć" się samochodu w leasingu i nie brnąć w długi nie płacąc kolejnych czynszy leasingu.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Olaska_80 pisze:
Tylko piszesz, że masz pętlę na szyi więc jest pytanie czy masz środki na wcześniejszy wykup?

No właśnie chodzi o ta pętle :cry: brak własnych środków na wykup.
Dlatego tez pytam jak najlepiej to zrobić "pozbyć" się samochodu w leasingu i nie brnąć w długi nie płacąc kolejnych czynszy leasingu.
To zostaje chyba tylko wykup przez osobę trzecią i potem rozliczenie z firmą leasingową.
Jest jeszcze coś takiego jak cesja umowy leasingu gdzie inna firma przejmuje waszą umowę i może zapłacić odstępne za to, ale z tego co pamiętam to w EFL tak się nie da.
Czyli tylko inna firma musiałaby wykupić ten samochód za cenę z wyceny, a waszą umowę wtedy EFL by rozliczył.

Innego rozwiązania nie widzę, ale to już trzeba z EFL dokładnie omówić.

Awatar użytkownika
Olaska_80

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: Olaska_80 »

Tylko znalezienie innej firmy która zechce przejąć leasing graniczy z cudem :cry: Szukam jej od 3 mc i nic. Juz nawet nie chcę odstępnego po prostu chcę "pozbyć" się samochodu, rozliczyć z EFL.
Rozmowy z EFL - są abstrakcją.

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: KOLEC »

Pisałaś wcześniej, że masz kilku kupców. :roll:

Awatar użytkownika
Olaska_80

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: Olaska_80 »

tak kupców którzy chcą zakupić za gotówkę. Chętnych do przejęcia umowy brak.

Z opinii widzę że wykup na osobę trzecią będzie najlepszym rozwiązaniem.
Mam tylko jedno pytanie czy cena wykupu dla mnie ( firmę s.c.) będzie inna niż na osobę trzecią??

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Post autor: Spayker »

Mam tylko jedno pytanie czy cena wykupu dla mnie ( firmę s.c.) będzie inna niż na osobę trzecią??
Bedzie inna.
Leasingobiorca może wykupić za cenę wykupu (np 1%), w tym przypadku oczywiście trzeba jeszcze spłacić pozostałe do końca umowy raty leasingu pomniejszone o dyskonto.

Osoba trzecia może kupić tylko za cenę rynkową.


ODPOWIEDZ