WSA w Krakowie za pełnym odliczeniem VAT, także od osobowych

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
FmLeasing.pl
FmLeasing.pl
Posty: 906
Rejestracja: 31 mar 2009, o 13:12

WSA w Krakowie za pełnym odliczeniem VAT, także od osobowych

Post autor: FmLeasing.pl »

Artykuł pochodzi z 2009 roku i został przeniesiony do archiwum.
http://www.FmLeasing.pl | Kontakt: news(at)fmleasing.pl


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
FmLeasing.pl
FmLeasing.pl
Posty: 906
Rejestracja: 31 mar 2009, o 13:12

WSA: Można odliczać pełny VAT od paliwa także do osobówek

Post autor: FmLeasing.pl »

Wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku, zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie spółki Magoora, którą zajmował się już Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

– Sąd stwierdził, że wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich. W konsekwencji wszyscy podatnicy mogą odliczać VAT, i to od 1 maja 2004 r. – komentuje Zbigniew Liptak, doradca podatkowy z Baker & Mckenzie reprezentujący spółkę Magoora.

O jaką kwotę toczy się gra? Przyjmując w uproszczeniu, że w działalności gospodarczej rocznie jest wykorzystywanych 150 tys. aut, to za pięć lat (do upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego) daje to liczbę ponad 700 tys. Może to oznaczać konieczność zwrotu podatnikom nawet 12 mld zł podatku. Dochodzi tu jeszcze VAT od paliwa, który też będzie dawał kwotę kilku miliardów złotych.

Bez podziału

Zdaniem ekspertów krakowski WSA zajął bardzo odważne stanowisko. Elżbieta Choina-Łucjan, menedżer w Ernst & Young w Krakowie, wskazuje, że sąd podkreślił, że podział samochodów na osobowe i ciężarowe jest bez znaczenia dla prawa do odliczenia VAT, a jedynym kryterium, jakie należy brać pod uwagę, jest związek wydatków na samochody czy paliwo z prowadzoną działalnością. Na uwagę zasługuje też uznanie przez sąd interpretacji MF stanowiącej odpowiedź na styczniowy wyrok ETS za niezgodną z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji.

Również Tomasz Olkiewicz, partner, radca prawny MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że sąd stanął na stanowisku, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje też w przypadku nabycia paliwa do wszystkich samochodów wykorzystywanych w opodatkowanej działalności gospodarczej, w tym także do samochodów osobowych (a nie tylko pojazdów, które do 30 kwietnia 2004 r. były uważane za samochody ciężarowe).

– Oznacza to w praktyce, że wszyscy podatnicy wykorzystujący samochody do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT mogliby odzyskać VAT od zakupu paliwa za lata poprzednie. Dotyczyłoby to nie tylko paliwa do samochodów z homologacją ciężarową, lecz także wszystkich samochodów, w tym osobowych – dodaje Tomasz Olkiewicz.

Korzyści dla podatników

Wyrok jest bardzo korzystny dla podatników i jeśli pozostanie w mocy – jak podkreśla Elżbieta Choina-Łucjan – otwiera drogę do ubiegania się o zwrot nieodliczonego VAT dotyczącego wszystkich samochodów użytkowanych przez podatników VAT w toku prowadzonej działalności (pod warunkiem istnienia związku między poniesionymi wydatkami a sprzedażą opodatkowaną).

– Jeśli urzędy skarbowe będą musiały zgodnie z interpretacją WSA w Krakowie zwracać VAT od paliwa do wszystkich samochodów – skutki budżetowe będą znacznie wyższe niż szacowane pierwotnie przez Ministerstwo Finansów. Należy się więc spodziewać złożenia przez ministra skargi kasacyjnej do NSA, co oddali ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii – tłumaczy Tomasz Olkiewicz.

Wyrok zapadł w jednostkowej sprawie i nie wiąże organów podatkowych, lecz można przypuszczać, że w podobnych sprawach – jeśli trafią one do sądu – zapadną podobne rozstrzygnięcia.

– Wyrok WSA w Krakowie nie jest prawomocny. Ostatecznie zapewne sprawę rozstrzygnie NSA, rozpatrując skargę kasacyjną – podsumowuje Zbigniew Liptak.

Tego samego dnia co Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie także i WSA w Warszawie orzekł w tej sprawie (sygn. akt III SA/Wa 298/09). Uznał, że stosowanie ograniczeń w prawie do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką jest możliwe tylko, jeśli takie ograniczenia były stosowane przed akcesją Polski do UE. Sąd przypomniał, że 30 kwietnia 2004 r. obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993 r. nr 11, poz. 50 z późn. zm.), która w art. 25 ust. 1 pkt 3 lit. a) przewidywała, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Zdaniem sądu art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy ochrania jedynie ograniczenie określone w powyższym przepisie starej ustawy o VAT. Ponieważ ograniczenie to nie dotyczyło VAT od paliwa nabywanego do samochodów ciężarowych (tzw. samochodów z kratką), to ograniczenia wprowadzone po 30 kwietnia 2004 r. na mocy nowej ustawy o VAT (a następnie jej nowelizacji z 2005 r.) nie obowiązują.

Źródło:
podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/262130,podatnicy_beda_mogli_odzyskac_z_budzetu_panstwa_nawet_kilkanascie_miliardow_zlotych.html,2
http://www.FmLeasing.pl | Kontakt: news(at)fmleasing.pl

Awatar użytkownika
Dr Dżi
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 18:29

WSA w Krakowie za pełnym odliczeniem VAT, także od osobowych

Post autor: Dr Dżi »

Niezła wiadomość! :o :shock:
To byłby jakiś kosmos, gdyby teraz musieli wszystkim zwracać. :?

Awatar użytkownika
Dr Dżi
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 18:29

WSA w Krakowie za pełnym odliczeniem VAT, także od osobowych

Post autor: Dr Dżi »

Tak w ogóle to witam na forum. :D

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

WSA w Krakowie za pełnym odliczeniem VAT, także od osobowych

Post autor: KOLEC »

Chyba nie wierzycie, że zwrócą tyle kasy. Zrobią wszystko, żeby tego uniknąć.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: WSA w Krakowie za pełnym odliczeniem VAT, także od osobowych

Post autor: Michał Krupiński »

nie_wygodny pisze:Chyba nie wierzycie, że zwrócą tyle kasy. Zrobią wszystko, żeby tego uniknąć.

Co będzie, to będzie. Ważne jest jednak to, że zaczyna być jakaś normalność. Widać, że dobrze nam zrobiło wejście do UE. Choćby dlatego było warto, żeby urzędasy wiedziały, że ich radosna twórczość może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Wierzę, że dzięki temu w przyszłości będą mieli już mniejszą tendencję do tworzenia prymitywnych, niezgodnych z rozsądkiem i prawem przepisów.

Do tej pory uchodziło im to bezkarnie - teraz jest inaczej.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ